Search
Print Page   |   Contact Us   |   Sign In   |   Register
Latest News: General News

Congratulations Junior High Mathletes

Monday, December 14, 2015   (0 Comments)
Posted by: Megan Jamen
Share |

On December 5, 2015, the St. Francis High School Math Department hosted a Junior High Math Contest for area grade schools.  More than 200 students from 24 schools participated in the contest.  The students were separated into the “A” division for smaller, mostly Catholic, schools and the “AA” division for larger, mostly public and independent, schools.

 

Individual awards were presented to the top three eighth graders and the top two sixth/seventh graders in each division, as well as to members of each school’s five-person teams with the highest scores.  Additionally, the top five schools in each division were recognized.

 

This contest has been written and scored by teachers in the St. Francis High School Math Department each year since 1994.

 

This year’s awardees include:

 

Individual Contest Awards

            A Division

                        Madison Gordon (8th grade, St. Isidore) – 1st Place

                        Trevor Heydt (8th grade, St.  Isidore) – 2nd Place

                        Frank Marisco (8th grade, St. Isidore) – 3rd Place

                        Andrew Deac (6th grade, Cornerstone) – 1st Place

                        Christine Budd (7th grade, All Saints Catholic Academy) – 2nd Place

 

            AA Division

                        Allen Steinbert (8th grade, Wredling Middle School) – 1st Place

                        Ayu Seiya (8th grade, Wredling Middle School) – 2nd Place

                        Mikhail Gromov (8th grade, Jefferson Junior High) – 3rd Place

                        Nikhil Jain (7th grade, Wredling Middle School) – 1st Place

                        Henry Nunns (7th grade, Wredling Middle School) – 2nd Place

 

Five-Person Team Awards

            A Division

                        St. Isidore School – 1st Place

                        St. Michael School – 2nd Place

 

            AA Division

                        Jay Stream Middle School – 1st Place

                        Wredling Middle School – 2nd Place

 

School Awards

            A Division

                        St. Isidore School – 1st Place

                        St. Michael School – 2nd Place

                        St. John the Baptist School – 3rd Place

                        Ss. Peter & Paul School – 4th Place

                        Cornerstone – 5th Place

 

            AA Division

                        Wredling Middle School – 1st Place

                        Jefferson Junior High – 2nd Place

                        Jay Stream Middle School – 3rd Place

                        Leman Middle School – 4th Place

                        Haines Middle School – 5th Place



Membership Management Software Powered by YourMembership  ::  Legal